CategoriesZdrowie i uroda

Warstwa rogowa naskórka – jakie składniki kosmetyków przepuszcza?

warstwa rogowa naskórka - jakie składniki kosmetyków przepuszcza

Warstwa rogowa naskórka – jakie składniki kosmetyków przepuszcza?

Warstwa rogowa naskórka to element skóry, który odpowiada za ochronę organizmu. Odgrywa on istotną rolę w ograniczaniu przepuszczalności substancji, które mogłyby zaszkodzić nie tylko ciału, ale i m.in. głębszym warstwom pod naskórkiem. Niestety poza drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami, warstwa rogowa reguluje również przepuszczalność skóry dla poszczególnych składników kosmetyków. W tym aspekcie udało nam się opracować formułę pozwalającą niwelować właściwości tej warstwy, aby więcej substancji odżywczych przedostawało się w głąb. Na czym ona polega? Czym są liposomy i jakie składniki kosmetyków przepuszczane są przez warstwę rogową naskórka? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule! 

Czym właściwie jest warstwa rogowa naskórka?

Warstwa rogowa naskórka to zewnętrzna warstwa skóry, zbudowana z martwych komórek naskórka, znanych jako keratynocyty. Te komórki są pozbawione jądra komórkowego i pełnią ważną rolę w ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Jednak warstwa rogowa naskórka może także stanowić barierę dla składników zawartych w kosmetykach, które próbują przeniknąć do głębszych warstw skóry.

To właśnie dlatego proponujemy naszym klientom nie tylko serum NABU, ale także nebulizator. Same składniki odżywcze zamknięte są w liposomach, które gwarantują większą trwałość cząstek wchłanianych do wnętrza. Liposomy to mikroskopijne cząsteczki lipidowe ułatwiające przetransportowanie w głąb skóry aktywnych substancji odżywczych. Natomiast nebulizator ma za zadanie rozdrobnić serum do mgiełki 10-krotnie mniejszej niż w klasycznych aerozolach. Sprawia to, że wnikają one bezpośrednio w pory skóry, nie uszkadzając makijażu i na dodatek wnikając głębiej niż przy m.in. składnikach z tradycyjnych kremów. To odróżnia NABU od standardowych kosmetyków, w których cząstki pozostają na powierzchni naskórka.

Które składniki odżywcze z kosmetyków przedostają się przez warstwę rogową?

Przez tę warstwę przedostają się kwasy Alfa-Hydroksylowe (AHA). Należą do nich kwas glikolowy i kwas mlekowy, które są stosowane w wielu produktach do pielęgnacji skóry. Mają zdolność do złuszczania martwych komórek naskórka, co może pomóc w poprawie tekstury skóry. Podobnie jest z niacynamidem znanym jako witamina B3. Odpowiada za redukcję widoczności porów i zmarszczek. Następnie należy wymienić kwasy Beta-Hydroksylowe (BHA). Przykładem jest kwas salicylowy, który posiada zdolność do penetrowania warstwy rogowej naskórka. Jest skuteczny w oczyszczaniu porów i przez to często stosowany w produktach przeciwtrądzikowych.

przenikanie w głąb skóry - serum NABU

Przepuszczane są też peptydy i antyoksydanty, czyli m.in. witamina C oraz retinol mogą przenikać przez warstwę rogową naskórka i docierać do głębszych warstw skóry. Peptydy stymulują produkcję kolagenu, poprawiając jędrność skóry, podczas gdy antyoksydanty chronią ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Warto również wymienić kwas hialuronowy ułatwiający utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia w warstwie rogowej naskórka, przyciągając i zatrzymując wodę. 

W jaki sposób zoptymalizować wchłanianie się substancji z kosmetyków?

W tym aspekcie warto rozdrobnić poszczególne cząstki składników odżywczych. W tym pomaga nebulizator. Natomiast w serum NABU poszczególne elementy, znajdujące się w składzie kosmetyku, zamknięte są we wspomnianych liposomach. Rozwiązanie zapewniają trwałość substancji, które mogłyby ulec częściowej degradacji przy wnikaniu przez naskórek i lepszą wchłanialność. Warstwa rogowa naskórka pełni kluczową rolę w ochronie skóry, ale utrudnia dotarcie do głębszych warstw skóry. Stosując liposomy i nebulizator można naturalnie ominąć tę barierę. Nie zapominaj jednak, że kluczem do zdrowego wyglądu jest nie tylko regularna i odpowiednia pielęgnacja skóry, ale również dbałość o dietę oraz właściwe nawodnienie. Nigdy nie zapominaj o podstawach. Powodzenia!

 

Troszczysz się o swoją cerę, a składniki aktywne to dla Ciebie ważny aspekt pielęgnacji? Przeczytaj: NABU – poznaj skład serum, które odmieni Twoją skórę!

serum NABU - przenikanie przez głębsze warstwy skóry
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *